MegaMisja - Fundacja Orange

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
20 września 2018

Czego nauczy się Twoje dziecko?

Dzieci w wieku 6-10 lat mają zwykle za sobą pierwsze doświadczenia z nowymi technologiami i internetem. Najczęściej dotyczą one podstawowego zakresu korzystania z komputera: grania w gry, oglądania bajek i filmików, instalacji gier na urządzeniu, przeglądania stron związanych z rozrywką (kanały telewizyjne w sieci, serwis You Tube, Vimeo) oraz serwisów społecznościowych.

Program MegaMisja pozwoli najmłodszym dzieciom poznać zasady odpowiedzialnego, mądrego korzystania z komputera i technologii. Uczestnicy nauczą się m.in. jak bezpiecznie korzystać z internetu, jakie treści można w nim udostępniać, jak chronić swoją prywatność w sieci, przestrzegać netykiety i praw autorskich, znaleźć wiarygodne informacje, tworzyć i obrabiać proste grafiki, dźwięki i filmy, unikać niebezpieczeństw w internecie.

Wiemy, że dzieci uwielbiają gry, dlatego zadania edukacyjne oparliśmy na mechanizmie gier. W pozytywny sposób chcemy dzieci motywować do zdobywania wiedzy, budowania cyfrowych kompetencji i zbierania punktów wymienianych na nagrody dla szkoły. Angażujące dla najmłodszych jest nie tylko gromadzenie punktów, ale przede wszystkim wciągająca fabuła – historia o Julce, Kubie i niesfornym psotniku zamieszkującym cyfrowe laboratorium. Zadania w programie zbudowane są w taki sposób, by dzieci ze sobą współpracowały, a nie rywalizowały.

Patroni honorowi

 

Partnerami merytorycznymi programu są: Fundacja Nowoczesna Polska, Fundacja Highlight/inaczej oraz Centrum Cyfrowe Projekt: Polska.

Dzięki technologiom dzieci mogą uczyć się wielu nowych rzeczy, poznawać świat, rozwijać pasje. Często bardzo sprawnie posługują się tabletem, smartfonem i innymi sprzętami, ale techniczne umiejętności nie wystarczą, by bezpiecznie korzystać z internetu.

MegaMisja to nieodpłatny ogólnopolski program edukacyjny dla szkół podstawowych. Może być realizowany w ramach zajęć dodatkowych lub na świetlicy szkolnej. Adresujemy go do nauczycieli oraz dzieci w wieku 6-10 lat. Naszym celem jest podniesienie wiedzy i cyfrowych kompetencji nauczycieli, wychowawców świetlic oraz ich uczniów. Zależy nam, by najmłodsi byli bezpiecznymi i świadomymi użytkownikami multimediów MegaMisja daje solidną bazę do mądrego i bezpiecznego poruszania się po świecie, w którym dzisiaj nie obędziemy się bez technologii.

Cyfrowe kompetencje przyszłości

Przy realizacji wyzwań dzieci uczą się, jakie treści można publikować w internecie, jak chronić swoją prywatność, unikać niebezpieczeństw w sieci, przestrzegać netykiety i praw autorskich, jak znaleźć wiarygodne informacje w internecie, tworzyć i obrabiać proste grafiki, dźwięki i filmy. W MegaMisji stawiamy na współpracę między dziećmi, twórczą dyskusję w trakcie zajęć i zabawę, która przyspieszy nabywanie cyfrowych kompetencji.

W ciągu 10 miesięcy roku szkolnego dzieci, dzięki programowi Fundacji Orange, poszerzają wiedzę w różnych obszarach tematycznych (dostępnych także on line dla wszystkich zainteresowanych):

 • korzystanie z informacji
 • dziecko w środowisku medialnym
 • język mediów
 • prawo (prawo do informacji, prawa autorskie, plagiat)
 • kreatywne korzystanie z mediów
 • bezpieczeństwo w komunikacji i mediach
 • etyka i wartości w komunikacji i mediach
 • ekonomiczne aspekty działania mediów
 • kompetencje cyfrowe]
 • mobilne bezpieczeństwo

www.megamisja.pl